Motor skener - 2.0 TDI (BKD): Pouzdan ili problematičan pitanje je sad?

Motor skener - 2.0 TDI (BKD): Pouzdan ili problematičan pitanje je sad?

DATUM OBJAVE:

23.03.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI
+10

Domaći vozači imaju mnogo "omiljenih" dizel motora, ali oni sa oznakom TDI bez ikakve sumnje imaju najveći broj obožavalaca, koji su spremni tvrditi da ne postoje bolji pogonski agregati od njih. Ovaj put pod našim skenerom je 2.0 TDI agregat iz serije BKD...


Volkswagenova 2.0 TDI serija motora s pumpa-brizgaljkama (PD) ostavila je i ostavlja dubok trag na domaćem tržištu, na kojem su joj put ka uspijehu čvrsto utabali slavni prethodnici: 1.6 D i 1.6 TD, te neprikosnoveni 1.9 TDI i nešto manje popularni, ali veoma izdržljivi 1.9 SDI i 2.0 SDI. 

Ipak, mišljenja o ovom motoru su podijeljena iz više razloga. Naime, dok jedni prelaze stotine hiljada kilometara bez ozbiljnih problema, drugi se suočavaju s nizom skupih kvarova koji vlasnike vozila bacaju u očak. Vrijeme je da razjasnimo situaciju i pogledamo što se krije iza legendarne oznake BKD.

vw 2.0 tdi (8).jpg

Počeci i razvoj

Prvi dizelski motori njemačke VAG grupacije s pumpa-brizgaljkama pojavili su se još krajem 90-ih, kao nadogradnja popularne 1.9 TDI serije. No, pravi skok dogodio se 2003. godine, kada su Audi A3, Volkswagen Golf, Touran i Jetta dobili novi 2.0-litarski motor s 16 ventila i dvije bregaste osovine. U ono vrijeme bila je to "revolucionarna" promjena s kojom su Volkswagenovi inženjeri htjeli dokazati da mogu napraviti iskorak od dokazanog koncepta s jednom bregastom.

Prvi motor u 2.0 TDI seriji bio je s oznakom AZV i raspolagao je sa 136 KS. Vrlo brzo stigao je i BKD sa 140 KS, koji se proizvodio sve do 2011. godine. Postojale su i snažnije verzije, poput one sa 170 KS, koje su koristile piezoelektrične pumpa-brizgaljke Siemens umjesto elektromagnetnih. Ovaj motor bio je dostupan u Škodi Octaviji i Superbu, Seatu Leonu, Altei i Toledu, a ono što ga razlikuje od kasnijih verzija je izostanak DPF-a, što je kasnije postala velika prednost za sve one koji žele izbjeći probleme sa začepljenjem filtera.

vw 2.0 tdi (3).jpg

Pouzdanost i česte greške

BKD je poznat po tome da uz redovno održavanje može bez problema preći preko 500.000 km. Nažalost, kada se zanemari održavanje, postaje prava noćna mora za vlasnike.

Evo nekoliko najčešćih problema:

-EGR ventil i hladnjak – Ovaj sistem recirkulacije izduvnih gasova često se začepljuje od čađi koja nastaje kao nus produkt sagorijevanje dizel goriva. Kada do toga dođe dolazi do pada performansi i aktiviranja odgovarajućeg upozorenja na instrument tabli, odnosno do greške u dijagnostici. Aktuator klapne takođe može otkazati, a EGR hladnjak može puži, uzrokujući curenje rashladne tečnosti i skupu havariju. 

vw 2.0 tdi (5).jpg

-Turbopunjač Garrett GT1749VA – Iako je ovaj turbo punjač u osnovi veoma izdržljiv, njegovi pokretni dijelovi mogu se začaditi ako se vozi previše "nježno". Aktivna krilca mogu se blokirati, što dovodi do gubitka snage. Također, ako vakuum ventil (N75) ili cijevi procure, turbo može previše ili premalo nabijati pritisak u sistemu. Obe ove anomalije proizvode nepravilnosti u radu motora.  

-Intercooler i usisni sistem – Slabi spojevi cijevi između turbo punjača i intercoolera često puštaju vazduh. To može uzrokovati gubitak snage i masnu izmaglicu oko problematičnih spojeva.

-Pumpa-brizgaljke – Ove napredne dizelske injektore potrebno je servisirati svakih 200.000 km, jer se takozvani "O" prstenovi troše, što može dovesti do curenja goriva. Ako se pojavi neravnomjeran rad motora, povećana potrošnja goriva i nestabilan ler, vjerojatno je problem u pumpa-brizgaljkama.

vw 2.0 tdi (1).jpg

-Glava motora – Starije verzije BKD motora imaju problema s pucanjem glave motora. Ako njihova šifra završava sa slovom "A", velika je šansa da će se prije ili kasnije pojaviti mikropukotine. Novije verzije s oznakom "B" i "C" su izdržljivije, ali ni one nisu imune na oštećenja.

-Ulje i podmazivanje – BKD koristi kratki lančani pogon uljne pumpe, koji je izdržljiv i može trajati do 500.000 km. Međutim, kod nekih 2.0 TDI motora (posebno onih s balans osovinama) dolazilo je do otkazivanja šestougaonog pogona uljne pumpe, što uzrokuje nagli gubitak pritiska ulja i uništenje motora.

Kako izbjeći navedene probleme?

Ako želite da vaš 2.0 TDI BKD traje dugo, redovno mijenjajte ulje i to obavezno u okviru specifikacija koje propisuje proizvođač (5W-30 ili 5W-40), servisirajte EGR i turbopunjač čim uočite prve nepravilnosti u radu, a možete to uraditi i preventivno, te provjeravajte stanje pumpa-brizgaljki i glave motora. Također, svakih 120.000 km obavezno mijenjajte zupčasti remen i provjerite "polumjesec" na remenici radilice, kako biste spriječili ozbiljne kvarove.

vw 2.0 tdi (13).jpg

Zaključak

2.0 TDI BKD je moćan, ekonomičan i dugotrajan motor, ali samo ako se pravilno održava. Onima koji traže pouzdanost i planiraju ga održavati kako je propiasno, ovaj motor će trajati decenijama bez velikih ulaganja. No, ako se zapusti, troškovi popravaka mogu brzo narasti preko granice isplativosti i zdravog razuma, što poziva na oprez prije svake kupovine.

Dakle, ako želite u svom "novom" polovnom automobilu imati pouzdan 2.0 TDI BKD agregat – provjerite prvo njegovu ispravnost kod iskusnih mehaničara, uz detaljan dijagnostički pregled, pripazite na najčešće slabe tačke i servisirajte ga u skladu s preporukama proizvođača. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!