Milionske štete na automobilima zbog glodara
Pored mnoštva standardnih kvarova, koji prate automobile, postoje i oni za koje krivci nisu proizvođaču već vanjski faktor, odnosno glodari na čiji račun se pripisuju milionske štete...
Njemačka osiguravajuća kuća HUK-Cobura iznijela je nevjerovatne statističke podatke prema kojima su sitni glodari, a prije svih kune krive za višemilionske štete na automobilima koje oni osiguravaju. Uglavnom je riječ o vozilima koja su parkirana pod "vedrim nebom" mada nisu rijetki slučajevi ni da glodari automobil "iskasape" u podzemnim i kućnim garažama.
Mali grabežljivci prema statistici HUK-Cobura najveće zanimanje pokazuju prema kablovima od svjećica, crijevima kočnica i rashladne tečnosti, a nisu im mrski ni izolacioni materijali, presvlake sjedišta, pa ni sami pneumatici. Ukoliko se oštećenja ne primjete na vrijeme mogu dovesti do velikih havarija na motoru, ali i opasnih situacija u saobraćaju kakve su otkazivanje kočnica, pucanje pneumatika, zapaljenje električne instalacije i slično.
U evidenciji HUL-Cobura za prošlu godinu stoji da je čak 52.000 vozila širom Njemačke oštećeno od strane glodara, među kojima prednjače kune kao najpasniji predatori. Precizna statistika pokazuje i da je za popravak ovih kvarova osiguravajuća kuća prosječno izdvoijila 527 Eura po vozilu, s tim da su najskuplji popravci koštali i do 3.000 eura. Sve ukupno u 2023. godini je potrošeno čak 21 milion eura za ove svrhe. Iz osiguranja napominju da kuna kotira kao ubjedljivo najozloglašeniji predator, jer su njeni zubi dugi i jaki, te ostavljaju rupice koje bi se mogle uporediti s ubodom igle.
Na prvi pogled potencijalno oštećenje se teško otkriva posebno ako je riječ o rashladnom sistemu vozila, jer je koncentracije vlage zbog visokih temperatura rashladne tečnosti teško uočljiva. Prvi simptom da nešto nije u redu je gubitak tečnosti odnosno povećenje temperature motora. Ono što u njemačkom osiguranju ističu kao pozitivnu stvar za vlasnike oštećenih vozila je činjenica da većina osnovnih polisa pokriva štetu koja nastaje na opisani način. Ovdje treba napomenuti da se u samoj polisi nigdje ne definiše da ona pokriva šteta koju naprave kune, već štete koje nastaju na vozilu uticajem životinja. Kasko je najbolja zaštita, ali i tu može da bude problema s dokazivanjem načina na koji je šteta nastala.
Generalni zaključak je da nema čudotvornog rješenja koje će kune držati dalje od vitalnih dijelova automobila. Male grabežljivce privlači toplota motora i skrovitost prostora ispod "haube". Dosadašnja istraživanja su pokazala da kune obično "napadaju" i grizu automobile ako u njima osjete miris neke druge kune, koja je tu bila prije njih. Proizvođači u određenim situacijama kao rješenje nude dodatna ojačanja vitalnih kablova i crijeva, a tu su i posebni sistemi za zatvaranje motornog prostora, koji su uglavnom zasnovani na žičanim strukturama s kojima se onemogućava fizički pristup životinjama. Osiguravajuće kuće savjetuju i povremeno pranje motora s kojim se eliminišu mirisi kune.
U Njemačkoj postoje i specijalizovana preduzeća koja kao vidi zaštite vozila od glodara nude razne ultrazvučne uređaje, sisteme koji aktiviraju strujne udare ili osvjetljavaju motorni prostor kada senzori pokreta detektuju životinje. Kao sredstvo za zaštitu nude se i razni mirisi na bazi lavande, metvice, limuna i naradže, koji dokazano iritiraju kune. Istraživačke studije su pokazale da će kune iz automobila otjerati i mačije, odnosno pseće dlake, čili paprika, kuglice naftalina ili sredostvo za pranje WC šolje, a efikasnim sredstvom zaštite pokazao se i ljudski urin.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Callum Skye: Otkrivena unutrašnjost jedinstvenog cross-coupea
- Aston Martin Valhalla: Prvi plug-in hibrid u historiji kompanije
- Lada ne posustaje u Rusiji, ali planovi za 2025. nisu optimistični
- Mazda MX-5 Miata 2025: Ažuriranje i jubilarna serija uz 35. rođendan
- Zahuktava se dolazak C5 Aircrossa: Da li Citroen s njim napada Daciju Bigster?
- Honda Freed je Japanski automobil godine za 2024/2025
- Toyota Land Cruiser 70: Terenski klasik ostao bez 4,5-litarskog turbodizelaša
- Peugeot osvježio pick-up model Landtrek
- Mercedes podiže ljestvicu po pitanju personalizacije automobila
- Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija