MG3: Legende odlaze, a novajlije dolaze
Mada su Ford i Fiat već digli ruke od klase gradskih automobila, jer smatraju da ista nema perspektive kineski MG ima suprotno mišljenje i baš u ovom segmentu vidi potencijal za afirmaciju njegove nove hibridne ''Trojke''.
U trenutku kada se veliki automobilski brendovi poput Forda pod izgovorom neperspektivnosti opraštaju od nekada veoma popularnog gradskog modela kaošto je Fiesta, a sličan scenario najavljuju još neki proizvođači, na tržište nam u istoj klasi dolazi jedan novi kineski model.
Riječ je o hatchbacku MG3, koji se u prethodnoj generaciji nudio isključivo na tržištu Velike Britanije, dok u najnovijem izdanju kreće u misiju pokoravanje Evrope i BiH. U dimenzijskom formatu s dužinom od 4,11 metara MG3 je najbliži aktuelnoj Fabiji (4,10 m), dok će hibridnim pogonskim konceptom u BiH koplja ukrštati s Toyotom Yaris i Renaultom Clijom. Kada je riječ o dimenzijama treba primjetiti i činjenicu da su gabariti MG3 modela, na početku ovog vijeka bili gabariti punopravnog kompakta Golfa četvrte generacije, koji je bio dugačak 4,14 metara.
Da poređenje bude još interesantnije pobrinula se činjenica da je međuosovinski razmak novog kineskog gradskog modela s dužinom od 2,57 metara za 6 cm duži u odnosu na Golfov, što nas upućuje na zaključak da je riječ o automobilu, koji u kabini može da ponudi više prostora nego jedan od našim kupcima još uvijek najpopularnijih polovnjaka.
Jedini segment u kojem MG3 ne može da nadmaši popularnu ''Četvorku'' jeste prtljažnik čija zapremina zbog baterijskog pakovanja smještenog pozadi iznosi 241 litre dok je Golf mogao da se pohvali sa 330 litara. Ako u ovom segmentu ne može da se poredi s starim Golfom, pa ni njegovim dimenzijskim savremenim klonom Škodom Fabijom (380 litara) MG3 je s druge strane poprilično ravnopravan s adekvatno motorizovanim modelima poput: hibridnog Clija (254 l) i Yarisa (270 l). Ono što je interesantno je da nijedan klasični hibrid u gradskoj klasi na bh. tržištu po pitanju zapremine prtljažnika ne može da parira benzinsko/plinskom hibridnom pogonu Renault Clia, koji uprkos dodatnoj plinskoj boci ima zapreminu od čak 340 litara.
Novajlija u gradskoj klasi MG3 nudi se s tri paketa opreme: Standard, Comfort i Luxury. Već od ulaznog kupcima su dostpni svi sadržaji koji su neophodni za ugodnu vožnju u 21 vijeku. Tu se na prvom mjestu podrazumijeva klima uređaj, a treba istaći i multimedijalni sistem sa dva ekrana od kojih se jedan koristi za projekciju instrumenata, a drugi je upravljački sa na dodir osjetljivim ekranom u kojeg su integrisane komande: klimatizacije, navigacije, audio sistema i dodatnih sadržaja u koje između ostalog spadaju Android Auto i Apple Car aplikacije za povezivanje s pametnim telefonima. Od serijskih sigurnosnih sadržaja treba izdvojiti sistem nadzora puta s automatskim kočenjem i kontrolu putanje u saobraćajnoj traci.
Vanjska estetika definisana je sa sedam modernih boja, a od drugog paketa opreme dostupni su i 16-inčni aluminijumski točkovi. U svim kombinacijama boja i opreme pogon je jedinstven i zasnovan je na 1,5-litarskom benzincu potpomognutom hibridnom elektromotornom komponentom. Proizvođač za ovaj pogonski sklop deklariše maksimlani potencijal od 194 KS što je puno više nego što trenutno nudi direktna konkurencija.
Podsjećamo da Toyota Yaris u hibridnoj kombinaciji raspolaže sa 116 i 131 KS, Renault Clio ima 143 KS. Puno veći pogonski potencijal omogućava MG3 značajno veći stepen dinamike vožnje, koji se ogleda u ubrzanju od 0 do 100 km/h za samo osam sekundi. O kakvom dinamičkom rezultatu je riječ pokušaćemo vam dočarati tako što ćemo navesti podatak da je Golf IV pogonjen 2,8-litarskim V6 benzincem sa 204 KS svjevremeno imao ubrzanje od 7,2 sekunde.
Drugi segment u kojem pogon MG3 model zaslužuje poštovanje je prosječna potrošnja koja je prema WLTP standardu deklarisana na 4,4 litre benzina na 100 pređenih kilometara. I najveća brzina od 170 km/h je pristojan rezultat za jedan automobil gradskog formata, koji može da se pohvali s modernim dizajnom, prostranom kabinom, potpunom osnovnom opremom, te ekonomičnim i uzorno dinamičnim pogonom.
Snažan adut u afirmaciji na domaćem tržištu kineskom novajliji biće i ulazna cijena od 39.400 KM na koju konkurencija u sličnom formatu nema adekvatnog odgovora. Naime, Yaris (41.900 KM) je karoserijski značajno kompaktniji, a Clio s ulaznom cijenom od 50.500 KM (Techno paket) puno skuplji.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Callum Skye: Otkrivena unutrašnjost jedinstvenog cross-coupea
- Aston Martin Valhalla: Prvi plug-in hibrid u historiji kompanije
- Lada ne posustaje u Rusiji, ali planovi za 2025. nisu optimistični
- Mazda MX-5 Miata 2025: Ažuriranje i jubilarna serija uz 35. rođendan
- Zahuktava se dolazak C5 Aircrossa: Da li Citroen s njim napada Daciju Bigster?
- Honda Freed je Japanski automobil godine za 2024/2025
- Toyota Land Cruiser 70: Terenski klasik ostao bez 4,5-litarskog turbodizelaša
- Peugeot osvježio pick-up model Landtrek
- Mercedes podiže ljestvicu po pitanju personalizacije automobila
- Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija