McMurtry Spéirling je rekorder Hockenheima, brži i od hiperautomobila Mercedes-AMG One

DATUM OBJAVE:

07.07.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Tajna rekorda za automobile s pokrivenim točkovima krije se u korištenju "ventilatora potisne sile", tehnike na kojoj su bili bazirani kultni Chaparral 2J iz američke Can-Am serije i najkontroverzniji bolid u historiji F1 - Brabham BT46B.

Kreatori baterijskog superautomobila Spéirling objavili su video posvećen njegovom nastupu na stazi Hockenheim. Tvrdi se da je električni coupe dužine samo 3,5 metra postavio apsolutni rekord staze za "automobile s pokrivenim točkovima" - čime je Spéirling nadmašio ne samo aktuelnog hiperautomobila Mercedes-AMG One (za punih 14 sekundi), već i DTM zatvorene trkačke bolide.

Spéirling, produkt britanske kompanije McMurtry, vozio je bivši vozač Formule 1 Max Chilton, koji je prešao čuvenu stazu za minut i 24,4 sekunde. Ovo je 3,9 sekundi bolje od rekordnog vremena postavljenog 2020. godine na utrci DTM-a. Organizatori nastupa pojašnjavaju da je superautomobil ušao na stazu s određenim ograničenjima: "otključano" je samo 75% snage pogonskog sistema i aktivnog aerodinamičkog sistema. 

Iako su tehnički podaci oskudni, zna se da je superautomobil težak manje od tone te da njegov dvomotorni električni sistem razvija oko hiljadu "konja" (745 kW). Pogon je, naravno, na zadnje točkove. Spéirling je opremljen baterijom kapaciteta 60 kWh sa sistemom brzog punjenja, koja bi trebala biti dovoljna za 10 krugova Silverstonea u režimu punog gasa. 
002_McMurtry_Speirling.jpg
Po završetku testova, McMurtry će početi da prodaje Spéirling privatnim kupcima, ali planira proizvesti najviše 100 primjeraka električnog superautomobila po cijeni od 895 hiljada funti (2,07 miliona maraka). Spéirling je predstavljen na Goodwood festivalu brzine 2021. godine, a već naredne (2022.) je na istom mjestu postavio svoj prvi rekord - službenu stazu je prešao za 39,08 sekundi.
003_McMurtry_Speirling.jpg
Spéirling, koji je ime dobio po irskom izrazu za "oluju s grmljavinom", posebno je zanimljiv po korištenju "ventilatora potisne sile". Na ovoj tehnici su bili bazirani kultni Chaparral 2J iz američke Can-Am serije i najkontraverzniji bolid u historiji F1 - Brabham BT46B - koji je zabranjen nakon samo jedne utrke i ubjedljive pobjede. Na Spéirlingu dvostruki ventilatori osiguravaju dodatnih 2.000 kg (4.400 lb) potisne sile.