Luca de Meo: Možda se Renault vrati u Rusiju; Gradonačelnik Moskve: Nemaju šansi

Luca de Meo: Možda se Renault vrati u Rusiju; Gradonačelnik Moskve: Nemaju šansi

Moskovsku fabriku Renault Rusija (bivši Avtoframos), koja se nalazila u 100-postotnom vlasništvu Francuza, 2022. je preuzela administracija glavnog ruskog grada i tamo organizovala proizvodnju oživljene marke Moskvič.


Generalni direktor Renaulta, Luca de Meo, prije nekoliko dana je izjavio da "nije isključen" povratak ovog proizvođača automobila na rusko tržište. Izjava je izazvala dosta pažnje i reakciju gradonačelnika Moskve Sergeja Sobjanina, koji sumnja u šanse francuskog giganta.

"Možda ne isključuje povratak, ali je malo vjerovatno da će imati bilo kakvu šansu", rekao je Sobjanin u razgovoru s novinarima, čije riječi prenosi agencija TASS. Neki izvori su drugi dio izjave Sobjanina preveli drugačije: "Malo je vjerovatno da će oni (Renault) nešto dobiti". 

004_renault_rusija.jpg

Zašto je gradonačelnik Moskve najmjerodavnija osoba za raspravu o povratku Renaulta? Razlog je jednostavan: Moskovsku fabriku Renault Rusija (bivši Avtoframos), koja se nalazila u 100-postotnom vlasništvu Francuza, 2022. je preuzela administracija glavnog ruskog grada. Prethodno je 23. marta iste godine prekinuta proizvodnja u pogonu u kojem su izrađivani crossoveri Renault Duster, Arkana i Kaptur. Moskovska administracija je dobila vruć krompir u ruke i u kratkom roku uspjela pokrenuti montažu crossovera i liftbacka kineskog JAC-a, koji su rebrendirani u tradicionalnu marku Moskvič.

005_renault_rusija.jpg

Do kraja prošle godine u Rusiji je prodato više od 23 hiljade automobila Moskvič - skoro 20 hiljada jedinica benzinskog crossovera Moskvič 3, više od 2,4 hiljade liftbacka Moskvič 6 i 1,3 hiljade električnih crossovera Moskvich 3e. U avgustu 2024. godine je Maksim Zlatokrilec, komercijalni direktor moskovske fabrike automobila, izjavio da se Moskvič pridržava plana prodaje. Drugim riječima, Renaultovi pogoni sada pripadaju Moskvi i francuski proizvođač se jednostavno nema gdje vratiti, osim ako nije spreman da sve počne od nule u Rusiji.

002_renault_rusija.jpg

No, Renault je imao još jednu veliku investiciju u Rusiji, na koju je možda mislio Luca de Meo. Francuzi su držali 67 posto vlasništva u AvtoVAZ-u, najvećem ruskom automobilskom proizvođaču, dionice koje su za jednu jedinu rublju prodati, odnosno prenijeti na moskovski Naučni institut za automobile (FSUE NAMI). Za razliku od moskovske fabrike, Renault je zadržao mogućnost otkupa dionica AvtoVAZ-a u roku od pet do šest godina. De Meo je rekao da otkup kontrolnog paketa akcija u AvtoVAZ-u nije prioritet, ali je menadžment brenda "otvoren za razgovore o poslovnim prilikama". 

003_renault_rusija.jpg

Za bivšeg većinskog vlasnika je problematičan aneks ugovora po kojem ono što su novi ruski vlasnici dosad investirali i investirat će u budućnosti u AvtoVAZ - sve će biti uračunato u buduću vrijednost dionica u scenariju ako ih Renault želi otkupiti. A u minule tri godine su Rusi dosta investirali i tako "grickali" Renaultov većinski udio.

Povlačenje iz Rusije bio je težak udarac za Renault. U ovoj zemlji, do 2022. godine drugom najvažnijem svjetsko tržištu za Renault (nakon Francuske), raspolagali su imovinom vrijednom 2,2 milijarde eura i zapošljavali 45.000 radnika.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!