Lada Largus CNG: Bi-fuel verzija karavana koji prkosi vremenu

Lada Largus CNG: Bi-fuel verzija karavana koji prkosi vremenu

DATUM OBJAVE:

15.04.2025.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Koga briga što je karavan originalno predstavljen prije punih 18 godina: Provjerena tehnika, dosta prostora, jeftini troškovi eksploatacije benzinsko-plinske verzije, još uvijek dopadljiv klasični izgled bez dizajnerskih egzibicija...


Largus je drugi najstariji model u paleti Lade, jedini koji je mlađi od legendarne Nive, makar ovaj status "zvanično" uživa niskobudžetna limuzina Granta. Naime, proizvodnja Grante je počela 2011. godine, Largusa 12 mjeseci kasnije, no potonji model ima i prethodni život kao Dacia Logan MCV.

Podsjetimo, putničko-dostavni Logan je predstavljen još 2007. godine, da bi dolaskom MPV-a Lodgy, Renault licencu za MCV-a ustupio svojoj tadašnjoj kćerki AvtoVAZ-u i tako je nastala Lada Largus.

Largus se dugo borio za mjesto pod suncem u Rusiji, no u drugoj polovini prošlog desetljeća je postao izuzetno popularan, pružajući dosta prostora i provjerenu tehniku za malo novca - bazna verzija je koštala nešto više od 14.000 KM! AvtoVAZ je širio paletu, predstavljene su Cross i CNG verzija, no onda je došao februar 2022. godine... Pokazalo se da su antiruske sankcije i povlačenje Renaulta iz AvtoVAZ-a najteže pogodili Largusa, koji je imao dosta inostranih komponenti.

003_lada_largus_CNG.jpg

Nakon dosta problema, AvtoVAZ je Largusa iz fabrike u Toljatiju preselio na novu lokaciju u Iževsku, koja je tek 2024. godine obnovila proizvodnju. Prvobitno su na fabričku traku stavljeni furgon i putnički karavan s pet sjedišta, u septembru je počela maloserijska produkcija električne verzije, u decembru su stigli Largus sa sedam sjedišta i "podignuti" Largus Cross. Sada je porodica Largusa, putničkih i komercijalnih izvedbi, proširena verzijom s dva goriva, koja nosi dodatak CNG.

Skraćenica CNG označava komprimirani prirodni gas, odnosno metan, kao drugo pogonsko gorivo. Largus CNG je zadržao standardni 50-litarski benzinski rezervoar, koji je dopunjen s tri čelična cilindra ukupne zapremine 90 litara, smještene ispod poda karoserije, u koje se pumpa prirodni gas. Prema analizi AvtoVAZ-a, vožnja Largusa na prirodni plin smanjuje troškove goriva za 2,5 puta, dok maksimalni domet s punim rezervoarima premašuje 1.000 kilometara.

Proizvođač je objasnio da je Largus CNG opremljen cilindrima, koji su dobili dodatnu zaštitu u vidu metalnog kućišta te posebne ventile koji automatski zatvaraju dovod metana u slučaju nesreće. Ispod prednjeg poklopca je 1,6-litarski 16-ventilski motor, originalni Ladin proizvod, koji razvija 106 KS na benzin, odnosno 94 KS na metan, a spregnut je s 5-stepenim manuelnim mjenjačem. Bi-fuel pogon nije narušio ključni adut Largusa - ogroman prtljažnik (560 litara na 5-sjedu, 2.540 litara furgona).

005_lada_largus_CNG.jpg

Lista opreme obje CNG karoserijske izvedbe uključuje dva prednja zračna jastuka, vozačko sjedište podesivo po visini, grijana prednja sjedišta, klima uređaj, kameru za vožnju unazad, tempomat i multimedijalni sistem Lada EnjoY Pro, dok putnička verzija dodatno donosi i zadnje parking senzore te senzore za kišu i svjetla. Provjerena tehnika, dosta prostora, jeftini troškovi eksploatacije, još uvijek dopadljiv klasični izgled bez dizajnerskih egzibicija, nekima ne treba više...

Nema sumnje da će oživljena CNG modifikacija udahnuti novi život Largusu, uprkos činjenici da je riječ o modelu koji je originalno predstavljen još prije 18 godina. Međutim, cijene nisu povoljne kao nekad: čak i uz državne subvencije, putnički Largus CNG se ne može dobiti za manje od 1,685 miliona rubalja (35.120 KM), za furgon treba dati najmanje 1,522 miliona rubalja (31.780 KM).

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!