ADAC: Automobili s keyless pristupom su slabo zaštićeni od krađe

DATUM OBJAVE:

18.09.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Njemački autoklub je na testovima automobila ispitao oko 700 vozila s keyless tehnologijom i otkrio da su gotovo svi modeli nesigurni: stručnjaci nisu uspjeli otvoriti tek nešto manje od 10% vozila!

Statistika pokazuju da broj krađa automobila u Njemačkoj značajno raste. Prema podacima Udruženja njemačke osiguravajuće industrije (GDV), tokom 2023. je otuđeno ukupno 14.585 vozila s kasko osiguranjem, što je gotovo 20% više nego prethodne godine. Aktuelni podaci policije ukazuju na novi trend - umjesto da koriste poluge i šrafcigere, lopovi sada često dobijaju pristup automobilu koristeći sisteme za ulazak bez ključa (keyless).

ADAC već godinama ukazuje na sigurnosne nedostatke u takozvanim sistemima bez ključa. Tehnologija omogućava vozačima da jednostavno otvore i pokrenu svoje vozilo bez potrebe da vade ključ iz džepa. Kriminalci koriste ovu funkciju i u samo nekoliko sekundi ukradu vozilo tako što proširuju radio signal jednostavnim uređajima. Na taj način "prevare" automobil - elektronika povjeruje da je ključ vozila ostavljen iza prednjih vrata u neposrednoj blizini. 
002_kradje_keyless.jpg
Njemački automobilski klub je na testovima automobila ispitao oko 700 vozila s ovom tehnologijom i otkrio da su gotovo svi modeli nesigurni: stručnjaci nisu uspjeli otvoriti tek nešto manje od 10% ispitanih vozila. Samo vozila s ultraširokopojasnom tehnologijom (UWB) - koja se na osnovu vremena širenja radio signala može koristiti za precizno određivanje udaljenosti između ključa i automobila - nisu reagirala na ADAC-ov trik proširenje radio signala. 

Po mišljenju eksperata ADAC-a, senzori pokreta za deaktiviranje daljinskog ključa kada se ne koristi - nisu idealni, jer je krađa moguća sve dok se signal ne isključi. Stoga je najbolja sigurnost od krađe - parkirati automobil u zaključanoj garaži ako je moguće. Na putu, jasno vidljiva kandža volana može odvratiti lopove jer značajno otežava otuđenje vozila. Ključevi od vozila sa keyless sistemom mogu se čuvati i u posebnim vrećama za blokiranje signala. 
003_kradje_keyless.jpg
Alarmni sistemi takođe mogu pružiti sigurnost. Ako nisu instalirani u fabrici, mogu se naknadno ugraditi u specijalizovanoj radionici. Alarm se aktivira kada se otvore zaključana vrata ili klapne, razbiju se prozori ili dođe do kretanja u unutrašnjosti vozila. Zvučni alarm (neki imaju i svjetlosni signal) ima za cilj uplašiti lopove. Ako je vozilo ukradeno, GPS tragači mogu pomoći u pronalaženju kriminalaca. Međutim, "ometači" mogu spriječiti GPS tragače da pošalju izvještaj o lokaciji vozila.

Neki alarmni sistemi već imaju funkcijama praćenja, dok automobili mogu biti opremljeni mobilnim GPS trackerima. Kao i naknadno opremljeni alarmni sistemi, oni moraju biti instalirani na takav način da lopovi ne mogu njima manipulirati ili ih deaktivirati. GPS tragači obavještavaju vlasnika putem mobilnog telefona ako je parkirano vozilo potreseno ili pomaknuto i šalju lokaciju automobila. Moderni sistemi povezivanja takođe često dozvoljavaju lociranje automobila pomoću aplikacije za vozila.