Koliko košta zamjena 1.2 PureTech motora van garancije? Od uzornog laureata do epskog tragičara

Koliko košta zamjena 1.2 PureTech motora van garancije? Od uzornog laureata do epskog tragičara

+14

Nakon mnoštva pohvala koje je dobio nakon predstavljanja i čak četri godine uzastopne prve nagrade u izboru za najbolji motor u klasi od jedne do 1,4-litre, trocilindarski 1,2 PureTech agregat postao je jedan od najvećih tragičara u savremenoj autoindustriji.


Stručni žiri "International engine powertrain" izbora za najbolji motor godine, koji je u pojedinim trenucima okupljao i do 70 odabranih i u datom momentu najuticajnijih automobilskih novinara, u periodu od 2014. do 2018. godine, četiri puta je izabrao 1.2 PureTech agregat za "najbolji" u klasi zapremine od jedne do 1,4-litre. 

Bila je to velika čast za tadašnju francusku PSA kompaniju (Peugeot/Citroen) čiji inženjeri su potpisali razvoj ovog po stručnom mišljenju najboljeg benzinskog motora (u njegovoj klasi), koji je sa trona nakon devetogodišnje dominacije svrgnuo Volkswagenov 1.4 TSI agregat. Svila i kadifa u koju je većina evropskih automobilskih medija "umotavala" kvalitete energičnog trocilindarskog turbobenzinca, u čiji razvoj i proizvodnju je PSA Grupa svjevremeno uložila nevjerovatnih 893 miliona eura, s godinama su zamijenjeni sa nepreglednim nizom kritika, koje su mu prvo u anonimnim komentarima, a zatim i javno počeli upućivati mnogobrojni razočarani kupci i korisnici, a zatim i sami novinari.
pure tech (13).jpg 
Podsjećamo da je 1.2 PureTech agregat premijerno predstavljen 2012. godine u atmosferskoj verziji kao savremen trocilindarski benzinac, koji je u odnosu na prethodnika zahvaljujući velikom broju inovacija ostvario 18% manju potrošnju goriva i emisiju CO2. Za njegovu proizvodnju zadužena je elitna PSA tvornica Trémery nedaleko od grada Metza, s godišnjim kapacitetom od 640.000 jedinica (u njoj se tada proizvodio i 1.0 PureTech agregat).

Tokom 2014. godine PSA Grupa počela je i proizvodnju 1.2-litarskog trocilindraša u turbo verziji, u Francuskoj (godišnji kapacitet 320.000 jedinica) i Kini (200.000 jedinica). Prve reakcije kupaca su bile odlične, a PSA grupa je ovaj motor odmah počela ugrađivati u sve njene tada poznate modele Peugeota: 108, 208, 308, 2008, 3008 i 5008, Citroëna: C1, C3, C3 Picasso, C4, C4 Cactus i C4 Picasso, te DS 3 i DS 4, odnosno Dongfeng Peugeota 308S i 408.
pure tech (18).jpg
Od 2021. godine i formiranja međunarodne automobilske kompanije Stellantis - 1.2 PureTech agregat je svoje mjesto našao i u automobilima: Jeepa, Opela, Fiata, Alfe Romeo, Lancie i britanskog Vauxhalla. Određeni broj ugrađen je čak i u automobile pod Toyotinim logotipom, tačnije u ProAce City monovolumene i dostavnjake. 

Put od junaka do tragičara 1.2 PureTech motor prešao je iznenada, a najveći i isključivi krivac za to bio je koncept zupčastog remena potopljenog u motorno ulje. Iako su razvojni inženjeri ovaj koncept, uz dijamantski karbonski premaz najopterećenijih pokretnih dijelova motora, naveli kao najvažnije inovacije za postizanje 30% manjeg trenje u odnosu na konkurentski 1.4 TSI agregat, vrijeme je pokazalo da je "remen u ulju" bio svojevrsna Ahilova tetiva PureTech trocilindraša.
pure tech (15).jpg
Prosto je nevjerovatno da u razvojnom procesu motora, koji je podrazumijevao i mnoštvo praktičnih testova u realnom vremenu nije uočena tendencija degradacije pogonskog remena uzrokovana njegovim otapanjem u uljnim kiselinama, koje su u kombinaciji s visokom temperaturom prvo dovodile do površinskih pukotina, kidanja i na kraju pucanja samog remena zbog čega su mnogi motori totalno stradali. Veliki broj njih pokvario se i zbog začepljavanja sita uljne pumpe (začepljeno komadima remena) i neadekvatnog podmazivanja.

PSA Grupa i Stellantis prvu intervenciju na ovom motoru su napravili tek 2022. godine s ojačavanjem pogonskog remena, dok su servisni intervali za njegovu zamjenu u međuvremenu više puta korigovani i usklađivani zavisno od tržišta. U međuvremenu razočarani kupci su pokrenuli veliki broj pojedinačnih, ali i kolektivnih tužbi od kojih su najpoznatije one u Francuskoj i Španiji gdje se uspjelo udružiti nekoliko hiljada razočaranih kupaca, koji traže nadoknadu štete. 
pure tech (4).jpg
Glavni razlog njihove ogorčenosti krije se u činjenici da su i pored mnogobrojnih kritika i reklamacija upućenih s njihove strane na 1.2 PureTech agregat PSA Grupa, a nakon nje i kompanija Stellantis nastavili da ga proizvode i ugrađuju u njihove automobile iako su znali da imaju veliki konstrukcijski problem, koji je tek nedavno, navodno trajno ispravljen predstavljenjem moderizovane verzije 1.2 motora u kojoj je zupčasti remen zamijenjen s pogonskim lancem.

Pod pritiskom javnosti Stellantis je od marta 2024. godine na motor sa zupčastim remenom ponudio za sva nova vozila produženu 10-godišnju garanciju (175.000 km). S druge strane Peugeot, Citroën, DS i Opel su se obavezali da će besplatno zamijeniti oštećen remen za vozila starosti do šest i po godina i sa manje od 110.000 pređenih kilometara što je automatski isključilo iz ove "obaveze2 veliki broj starijih vozila s problematičnim motorom i sva ona vozila, koja nemaju kompletnu servisnu istoriju zavedenu u arhivi ovlaštenih servisa. 
pure tech (17).jpg
Ova odluka dodatno je povećala revolt javnosti, jer se teret odgovornosti za dokazano faličan motor olako prebacio s proizvođača na vlasnika vozila, koji se sada suočavaju s strahovito velikim potencijalnim troškovima u slučaju fatalnog kvara. Naime, za novi 1,2 PureTech motor vlasnici automobila zavisno od modela i snage motora kojeg posjeduju (100, 110 ili 130 KS) trebaju izdvojiti od 3.000 do 6.000 eura. Kada se tome pridodaju i troškovi rada, ukupan trošak često može dostići i do 10.000 eura što je u nekim slučajevima jednako trenutnoj vrijednosti starijih polovnih vozila. 

Dodatni teret za vlasnike polovnih automobila sa 1.2 PureTech motorima je i činjenica da je iste zbog navedenih problema veoma teško prodati ili je to moguće uraditi uz veliki gubitak vrijednosti. Svjestan negativnog publiciteta Stellantis je nedavno odlučio da sada već omraženi naziv PureTech više ne koristi za označavanje 1.2-litarskog turbobenzinca. Tako je motor koji je karijeru započeo kao uzorni laureat, krenuo da je završava kao epski tragičar kojeg se na kraju odrekao čak i njegov stvaralac.