Ko gubi a ko dobija zbog novih Trumpovih carina na uvozne automobile

Ko gubi a ko dobija zbog novih Trumpovih carina na uvozne automobile

DATUM OBJAVE:

29.03.2025.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Američki predsjednik Donald Trump iznenadio je automobilski svijet ranije najavljenim uvođenjem carine od 25 posto na sva vozila i njihove komponente proizvedene izvan SAD. Odluka je to koja će itekako poremetiti odnose na američkom, ali posljedično i svjetskom tržištu automobila.


Nova visoka carina će se dakle naplaćivati na putnička i laka komercijalna vozila uvezena u Sjedinjene Američke Države, a to se odnosi i na susjednu Kanadu i Meksiko. Osim vozila, carinom će biti opterećeni i svi dijelovi poput motora, prenosa, ali i električne komponente i brojni drugi dijelovi, koji se uvoze iz inostranstva, kako bi bili ugrađeni u automobile koji se sklapaju u SAD-u. Dakle, nema izuzetaka, carini ne podliježu samo automobili koji se u potpunosti proizvode od komponenti made in U.S.A.

Očekivano, sav dodatni trošak proizvođača će se posljedično prenijeti na teret kupaca, što znači osjetno veće cijene automobila, koje će značajno poremetiti odnos snaga na tržištu. U cijeloj priči će vremenom "izroniti" brojni dobitnici i gubitnici, no već sada je jasno da će američka Tesla biti najveći dobitnik, obzirom da njihovi automobili u sebi u prosjeku imaju preko 80 posto američkih komponenti, dok se ostatak odnosi na komponente iz Kine. 

Uticaj novih Trumpovih carina - 2.jpg

Slična je priča i sa Ford i Jeep modelima, te brojnim drugim američkim brendovima, ali i Hondom, čiji modeli Odyssey, Ridgeline i Pilot imaju 74 posto američkih komponenti, a u malom bi problemu modao biti GM, čiji modeli u 40 posto slučajeva dolaze iz Kanade i Meksika. S druge strane, evropski i japanski proizvođači će nesumnjivo biti najveći gubitnici u ovoj priči, koja će značajno uticati na zaradu proizvođača i uzrokovati tektonske poremećaje na tržištu.

Brendovi kao što su Audi, BMW, Lexus, Mazda i Toyota u svojim automobilima imaju veoma mali udio američkih komponenti, pa tako recimo  Mazda Miata, Subaru BRZ ili Toyota GR86 i GR Corolla, ali i BMW M3 sedan, Z4 i M8 u sebi imaju tek 1 posto američkih komponenti, što znači da će biti maksimalno opterećeni novim visokim carinama.

Uticaj novih Trumpovih carina - 3.jpg

Carine će posebno uticati na japanske proizvođače, obzirom da automobili čine gotovo 30 posto ukupnog nacionalnog izvoza u SAD, a ništa bolje sigurno neće proći ni korejski proizvođači Hunday i KIA. Japanci su se ujedno zasad i jedini pobunili, istaknuvši činjenicu da oni najviše ulažu u SAD, te da se Trumpova odluka ne bi trebala primjenjivati jednako na sve neameričke proizvođače automobila i komponenti.

Bob Lutz, jedan od čelnika General Motorsa nedavno je rekao kako su Trumpove carine potez koji se dugo pripremao i odavno očekivao, te će konačno uvesti red na tržište i favorizirati, odnosno zaštititi lokalnu automobilsku industriju. Poznato je da je EU ranije najavila smanjenje carina na američke proizvode sa 10 na 2,5 posto, kako bi "smirila" Trumpa, no očigledno su zakasnili, a tu je i dodatnih 20 posto PDV-a. Trump je ispunio obećano i "kaznio" Evropu, ali i ostatak svijeta.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!