Giganti udružuju snage: Zašto General Motors i Hyundai pripremaju savez
Mary Barra, izvršna direktorica GM-a, i Chung Eui-sun, izvršni predsjednik Hyundai Motor Group, potpisali su memorandum o razumijevanju kojim se najavljuje širok spektar saradnje.
Bomba u automobilskom svijetu: General Motors i Hyundai su potpisali memorandum o razumijevanju. Iznenađujuća vijest, iako je u historiji General Motorsa bilo mnogo saveza.
Posljednji je 2020. sklopljen s Hondom, ali se poslije tri godine raspao - partneri nisu uspjeli sarađivati na isplativ način. Sada Honda priprema novi savez s Nissanom i Mitsubishijem, dok je General Motors pronašao novog partnera - Hyundai Motor Group. Mary Barra, izvršna direktorica GM-a, i Chung Eui-sun, izvršni predsjednik Hyundai Motor Group, potpisali su memorandum.
Čime će i kada u konačnici rezultirati saradnja GM-a i Hyundaija, za sada se može samo nagađati jer nisu objavljeni parametri predstojećeg posla. Međutim, u zvaničnom saopštenju govori se o potencijalnim zajedničkim projektima u razvoju i proizvodnji putničkih i komercijalna vozila, motora s unutrašnjim sagorijevanjem, električnih i motora na vodik. Budući partneri razmatraju i mogućnost zajedničke kupovine sirovina za proizvodnju baterija za električna vozila, nabavke čelika i pojedinačnih komponenti, što obećava velike uštede.
Još uvijek nije poznato na koja će tržišta utjecati saradnja GM-a i Hyundaija. Također je nepoznato da li će Kia, južnokorejski proizvođač u vlasništvu Hyundai Motor Group, na bilo koji način biti uključen u budući savez. Zapadni proizvođači automobila danas su suočeni s rastućim troškovima zbog globalnog usporavanja potražnje za električnim vozilima, povećane konkurencije kineskih automobilskih kompanija, strogih zakonskih opterećenja, ali i upravljačkih struktura koje nisu adekvatno odgovarile na trenutne potrebe tržišta.
Zapadne kompanije su na prelazu u sadašnju deceniju uvelike precijenile tržišni potencijal električnih vozila, uglavnom zbog pritiska političara koji su gurali "zelenu" te pogrešnih poteza menadžmenta. Koncern Volkswagen i korporacija Stellantis sada klize u sistemsku krizu, dok Ford gubi milijarde dolara ukidanjem programa razvoja električnih vozila. S druge strane, GM je potrošio mnogo novca na razvoj autopilota prije nego su Amerikanci shvatili da ga u doglednoj budućnosti neće biti moguće staviti u komercijalnu upotrebu.
Zajedno s Hyundaijem, američka korporacija će pokušati pronaći nove tačke rasta i možda će uspjeti. Hyundai, uz pomoć GM-a, teoretski može ojačati svoj utjecaj na sjevernoameričkom tržištu: južnokorejska kompanija u svojoj gami još uvijek nema velike pick-up modele i SUV-ove pune veličine, koji su najtraženiji u Sjedinjenim Državama. Namjera da sarađuju u razvoju novih motora s unutrašnjim sagorijevanjem pokazuje otklon od punog fokusa na električna vozila.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Opel Kadett City (1975-1979): Prvi hatchback marke slavi 50. rođendan
- Porsche mijena kurs i prebacuje fokus na hibride umjesto električara
- Ovaj razuzdani M4 je na korak do Bugattija Veyrona
- Fiat priprema nekoliko zanimljivih noviteta, među njima i teretnu trokolicu
- Vulkan na točkovima: Svijet je dobio novu hipersportsku ikonu i zove se Giamaro Katla
- Kinezi u Rusiji: Rebrendirani Chery u bivšoj VW fabrici, Haval povećava proizvodnju
- Kymco Downtown GT 350i TCS je Gran Turismo sportski skuter srednje klase
- Fiat Pulse: Dotjeran crossover koji je namjenski razvijen za Brazil
- BMW i7 s čvrstom baterijom: Da li budućnost pripada novoj tehnologiji
- General Tire na tržište lansira novu cjelogodišnju gumu Grabber Cross A/S