Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija

DATUM OBJAVE:

06.12.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI
+4

Dok s jedne strane povećanje carina za kineske električne automobile opravdava činjenicom da je njihova proizvodnja subvencionirana od strane države, s druge strane Evropska komisija odobrava 4,6 milijardi eura subvencija za evropske proizvođače baterija.

Glavno političko izvršno tijelo Evropske unije - Evropska komisija odobrila je do sada najznačajniji plan pomoći evropskim proizvođačima baterija vrijedan 4,6 milijardi eura. Ova sredstva će biti isplaćena posredstvom Evropske investicione banke, koja će istovremeno obavljati i nadzor njihovog trošenja kako bi se osigurali što bolji rezultati subvencioniranja.

Kao primarni motiv Evropske komisije navodi se podizanje vrijednosti baterija proizvedenih u Evropi, ali i osnaživanje procesa proizvodnje i recikliranja, odnosno dekarbonizacije. Ono što se zvanično ne navodi, ali je i bez toga jasno je da Evropska komisija na ovaj način pokušava amortizovati snažan uticaj kineske konkurencije, koju do sada nije mogla zadržati nijedna represivna mjera, jer su Kinezi uvijek nalazili način kako da i pored povećanja nameta budu jeftiniji od evropskih proizvođača. 
dekarbonizacija eu (6).jpg
Jedna od najčešćih pitanja koje su sebi, ali i nadležnim zakonodavnim tijelima, postavili evropski parlamentarci je da li je ovakav način stimulacije posrnule autoindustrije ekonomski opravdan. Naime, najveća dilema koju imaju predstavnici evropske vlasti vezan je za dosadašnji rasipnički odnos i veoma loše dugoročno, stateško planiranje zbog kojeg su mnoge evropske automobilske kompanije i došle u situaciju da ne budu konkurentne kineskim.

Oni zbog toga od Evropske komisije i Evropske investicione banke zahtijevaju garancije da će plasman sredstava biti uslovljen domaćinskim odnosnom kompanija, koje će ih dobiti, odnosno da će biti isključivo usmjeren u ulaganja u predmetnim oblastima, a ne za sanaciju brojnih dugova s kojima se susreću proizvođači automobila. 
dekarbonizacija eu (2).jpg
Ugovori koji će biti potpisani između korisnika subvencija i Evropske investicione banke zbog toga će precizirati da se sredstva moraju utrošiti za inovacije i jačanje lanca vrijednosti proizvodnje baterija. Sredstva za subvencije biće plasirana u nekoliko faza i u nekoliko ciljanih oblasti. Programu InvestEU, koji je dio Fonda za inovacije, u startu će na raspolaganje biti stavljeno 200 miliona eura kako bi se proširili aktuelni procesi subvencioniranja i taj iznos zaokružio na milijardu eura.

Drugi dio od 1,8 milijardi planiran je za ulaganja u jačanje lanca vrijednosti evropskih proizvođača baterija sa zaokruživanjem čitavog procesa od proizvodnje do recikliranja. Oko 2,4 milijarde eura biće uloženo u različite projekte dekarbonizacije u okviru kojih će se podsticati afirmacija obnovljivih izvora energije, njeno skladištenja, ali i proizvodnja hidrogena koji do sada nije dobio adekvatnu priliku za ozbiljniju primjenu u praksi. 
dekarbonizacija eu (1).jpg
Evropa na ovaj način želi da osnaži domaće proizvodne resurse i učini ih nezavisnijim od uticaja sa strane, koji primarno dolaze s rastućeg kineskog tržišta, ali to neće biti nimalo lako. Najbolja potvrda da se Kinezi nisu uplašili visokih carina i da neće tako lako odustati od evropskog tržišta je aktuelna pošiljka od 5.000 električnih i plug-in hibridnih vozila, koje je vodeći kineski automobilski brend BYD nedavno poslao svojim novim transportnim brodom na evropski kontinet.

Kinezi na ovaj način potvrđuju ne samo da su predvidjeli povećanje carina na evropskom tržištu, već da su s njima računali kada su proizvodili svako od 5.000 poslatih vozila, s posebnim naglaskom na hibride, koji su nisu obuhvaćeni novim carinama i čija prodaja bi trebala amortizovati manju zaradu ostvarenu s prodajom električnih automobila.
dekarbonizacija eu (5).jpg
S druge strane Evropska komisija računa da će veliki broj evropskih proizvođača baterija s najnovijim subvencijama biti motivisan da prebaci, odnosno vrati proizvodnju iz Kine u Evropu, a sa njom i da postepeno izjednači trenutni energetski debalans, koji je stvoren između ova dva ekonomska sistema. Ishod nadmudrivanje dvije velike ekonomske sile trenutno je nemoguće predvidjeti, ali je već sada izvijesno da će trošenje resursa bez međusobnog dogovora vjerovatno biti samo gubitak za obje strane.