Dioničari tužili Stellantis: Dobit se istopila, jer je cijena dionica prenapuhana
U sudskom sporu kojeg vode dioničari protiv Stellantisa, kao dva najveća krivca navedeni su prvi čovjek kompanije Carlos Tavares i direktorica finansija Natalie Knight.
Jedna od najvećih svjetskih grupacija koja pod svojim okriljem ima 15 automobilskih brendova suočava se s ozbiljnim optužbama njenih dioničara, koji su nedavno pokrenuli i sudski spor. Razlog za to je pad operativne dobiti kompanije u prvom polugodištu 2024. godine od čak 40%. U tužbi koja je podnesena Privrednom sudu u New Yorku navodi se da je Stellantis vještački i lažno napumpao vrijednost njegovih dionica od početka 2024. godine dajući pri tome pretjerano optimistične procjene proizvodnih zaliha sirovina i dijelova, projektovanih cijena vozila, operativnih marži i tržišnih potencijala novih modela.
Polugodišnji finansijski izvještaj otkrio je poražavajuće rezultate, odnosno da je projektovani operativni prihod kompanije od 12 milijardi eura manji za čak 40% i da iznosi samo 8,46 milijardi. Ostvareni rezultat umanjio je vrijednost dionica Stellantisa za čak 7% na polugodišnjem nivou, a očekuje se da se taj procenat značajno poveća do kraja godine, što će uzrokovati pad profita kompanije i značajno umanjiti iznos koji će biti na raspolaganju dioničarima.
Uprkos egzaktnim pokazateljima da je riječ o velikom padu, koji je mogao biti uzrokovan samo nerealnim finansijskim procjenama, iz Stellantisa odlučno odbijaju sve optužbe i poručuju da će se snažno braniti, jer je istina apsolutno na njihovoj strani. Iz Uprave kompanije podsjećaju da su tužbe dioničara prema američkim javnim kompanijama zbog pada vrijednosti dionica postale sve češća praksa, ali i da su iste rijetko kada uspiješne jer je teško, odnosno gotovo nemoguće činjenično dokazati da je riječ o manipulaciji s finansijskim informacijama već je navedeni rezultat isključivo proizvod nepredvidljivosti tržišnih kretanja.
I pored takvog stava u Stellantisu priznaju da su u prvom polugodištu imali organizacionih problema, jer je kompaniju napustilo čak pet direktora, a kompanija je u julu mjesecu podnijela tužbu protiv njegovog najvećeg dobavljača dijelova zbog neplaniranog povećanja dogovorenih cijena. Na sve to treba dodati i da je prvi čovjek Stellantisa Carlos Tavares u svom posljednjem obraćanju javnosti najavio da se u 2024. godini očekuje lošija prodaja pojedinih brendova, dok je direktorica finansija Natalie Knight spomenula mogućnost smanjenja proizvodnje i korekciju cijena pojedinih modela.
Podsjećamo da su 2023. godinu obilježile brojne optimistične projekcije prvih ljudi Stellantisa prema kojima je kompanija u 2024. trebala da ostvari siguran rast prodaje i profita, što će se prema sadašnjim projekcijama teško ostvariti do kraja godine. Mada je još uvijek neizvijesno ko ima prednost u aktuelnom sporu, savrešeno je jasno da su očekivanja dioničara bila puno veća od realnih mogućnosti kompanije Stellantis.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan