Citroën GSA: Koliko vrijedi 45-godišnjak sa 17.039 pređenih kilometara

Citroën GSA: Koliko vrijedi 45-godišnjak sa 17.039 pređenih kilometara

DATUM OBJAVE:

21.02.2025.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI
+8

Automobil je prvi put registrovan u oktobru 1980. godine, već je imao četvoricu vlasnika, ali je svaki od njih je GSA vozio na kašičicu i isključivo po lijepom vremenu.


Priča o Citroën GS-u je jedna od najdugovječnijih u automobilskoj historiji jer je trajala 30 godina - od 1956. do 1986. Za razvoj automobila od prvih skica do gotovog proizvoda utrošeno je punih 14 godina, nakon čega je Grande Série opstao 16 godina na tržištu, pri čemu je jedna od proizvodnih lokacija bio Koper u tadašnjoj Jugoslaviji.

U vrijeme kada su automobili srednje klase uglavnom bili klasičnog dizajna i sa stražnjim pogonom, Citroën CX je donio pravu revoluciju. Aerodinamična karoserija, 4-cilindrični bokser motori, prednji pogon, hidropneumatski ovjes, disk-kočnice na svim točkovima, sve je to bila jedinstvena kombinacija u klasi porodičnih automobila.

005_citroen_GSA_oldtimer.jpg

Nakon ažuriranja u septembru 1979. godine, GS je preimenovana u GSA (Grande Série Athlete), a ključna razlika bilo je uvođenje hatchback poklopca prtljažnika i plastičnih branika. Promjene su uključivale i revidiranu armaturnu ploču s komandama na stubovima pored instrumenata, pa se do prekidača moglo doći bez pomjeranja ruku s upravljača. Još jedna zanimljivost je da je GSA u bivšoj Jugoslaviji prodavan s oznakom GA. Na tržištu polovnjaka nema previše preživjelih primjeraka, pa je zato još zanimljiviji automobil kojeg je ponudio nizozemski diler Amuso BV.

008_citroen_GSA_oldtimer.jpg

Za rubriku "vjerovali ili ne" je podatak da je oglašeni Citroën GSA Spécial za napunih 45 godina prešao 17.039 kilometara! Automobil je prvi put registrovan u oktobru 1980. godine, ali je već imao četvoricu vlasnika. Svaki od njih je GSA vozio na kašičicu i isključivo po lijepom vremenu. Stoga ne čudi da je oldtimer u izvanrednom stanju, skoro kao da je tek izašao iz fabrike. Farovi su i dalje kristalno "jasni", sjedišta kao nova, brzinomjer u stilu "oka kiklopa" lako čitljiv. U urednom motornom prostoru pažnju privlače odlično očuvane kugle hidropneumatskog ovjesa. 

009_citroen_GSA_oldtimer.jpg

Ispod poklopca motora je 4-cilindrični bokser motor zapremine 1.129 kubika, koji uz pomoć dvostrukog Solex karburatora razvija 56 KS i 79 Nm najvišeg obrtnog momenta. To je liftbacku težine 955 kg dovoljno da do 100 km/h stigne za 16,2 sekunde i razvije maksimalnih 150 km/h. GSA Spécial je standardno dolazio s 4-stepenim manuelnim mjenjačem, ali je prvi vlasnik naručio opcioni 5-brzinski mjenjač, baš kao što je doplatio za metalik boju.

Uz sve pobrojano ne čudi cijena od 14.500 eura. Poređenja radi, nov Citroën GSA Spécial je u drugoj polovini 1980. godine koštao 11.950 njemačkih maraka.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!