Audi je otpustio 9.500 radnika, a još će ih 7.500 ostati bez posla
Trenutka tržišna situacija nije dobra za Audi: "Društveno odgovorno prilagođavanje radne snage" uglavnom će utjecati na radnike koji rade u administraciji i zaposlenike "na daljinu".
Nadolazeći novi talas otpuštanja u Audiju postao je poznat još u novembru prošle godine, da bi početkom ove sedmice stigla i zvanična objava njemačke kompanije, upakovana u eufemizam "društveno odgovorno prilagođavanje radne snage".
Od 2019. je Audi je već otpustio oko 9.500 radnika u proizvodnji, a posljednji veliki gubitak je tvornica u Briselu, koja je zatvorena 28. februara ove godine. Gernot Döllner, izvršni direktor Audija, rekao je da kompanija mora postati agilnija i efikasnija, ali da se to ne može postići bez kadrovskih promjena.
Novi talas otpuštanja će trajati do 2029. godine i pogoditi 7.500 ljudi. Uglavnom će utjecati na radnike koji rade u administraciji i zaposlenike "na daljinu". Ukratko, akcenat će biti na prisutnosti na radnom mjestu i živoj komunikaciji s kolegama. U međuvremenu, menadžment Audija do kraja 2033. godine garantuje zaštitu od otpuštanja radnika koji će ostati u proizvodnim pogonima u Njemačkoj.
U razvoj glavnih pogona u Ingolstadtu i Neckarsulmu planirano je ulaganje 8 milijardi eura s ciljem povećanja njihove fleksibilnosti i efikasnosti, uključujući i korištenje umjetne inteligencije. Fabrika u Ingolstadtu - koja trenutno proizvodi Audijeve modele Q2, A3, A4, A5 i Q6 e-tron - u narednim godinama će primiti osnovni električni automobil, čiji detalji još nisu dostupni, kao i Q3 (paralelno s fabrikom u mađarskom Győru). Tvornica u Neckarsulmu - koja trenutno izrađuje Audi A4, A5 Cabriolet, A6, A7, A8 i e-tron GT - također će vjerovatno dobiti još jedan model.
Trenutka tržišna situacija nije dobra za Audi: "Gospodar prstenova" nije u stanju konkurirati BMW-u i Mercedesu, te će stoga postepeno prelaziti iz premiuma u luksuzni segment, gdje je veći profit od svakog prodatog automobila i nema potrebe za većim "tiražima". Dodatno, u Kini je, zajedno lokalnim SAIC-om, prošle godine lansiran podbrend električnih vozila AUDI bez četiri prstena, čiji će modeli bolje odgovarati potrebama najvećeg svjetskog tržišta i prodavati se bolje od globalnih Audijevih električnih automobila.
Grupa Audi - koja uključuje Bentley, Lamborghini i Ducati - objavila je finansijski izvještaj za 2024. godinu, koji pokazuje da je operativni profit kompanije u odnosu na 2023. smanjen za 37,85%, na 3,9 milijarde eura, dok je dobit nakon oporezivanja smanjena za 33,08% - na 4,18 milijardi eura.
Situacija je daleko od idealne i u drugim brendovima matičnog koncerna: krajem 2024. je marka Volkswagen najavila otkaze za 35.000 zaposlenih, da bi prošlog februara Porsche pokrenuo drugi talas otpuštanja, nakon čega će bez posla ostati ukupno 4.900 ljudi.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan