Analiza: Zapadna automobilska industrija između pada profita i kineske konkurencije

Automobilska branša prolazi kroz krajnje neizvjestan period, posebno s obzirom na to kako se Kinezi nevjerovatno brzo razvijaju u pozadini dugotrajne krize, zavapio je Ola Källenius, prvi čovjek Mercedesa.

Prema finansijskim izvještajima zapadnih proizvođača automobila, gotovo svi bilježe pad profita. Tako je Stellantis, četvrta najveća svjetska alijansa s portfolijom od 15 brendova, u prvoj polovini godine imao pad prihoda od 14%, što je u apsolutnim brojkama iznosilo 85 milijardi eura. Neto dobit koncerna je skoro prepolovljena i iznosi 5,6 milijardi eura. Šta tek reći za Nissan, čija je dobit u drugom tromjesečju "potonula" za 76,9% na godišnjem nivou, na svega 194 miliona dolara. Audi i Porsche najavili su smanjenje neto dobiti u prvoj polovini godine za 34%, odnosno 20,5 odsto.

Eksperti smatraju da je ključni razlog za pad profita globalnih proizvođača automobila - velike zalihe neprodatih novih vozila. Tako se u SAD-u na lagerima nagomilalo više od tri miliona novih vozila, što je ogromna brojka, uprkos činjenici da je riječ o drugom najvećem svjetskom tržištu, koje godišnje proguta više od 15 miliona jedinica. Ponuda novih automobila koja premašuje potražnju uvijek utječe na prodaju i profit. Osim toga, prodavci neminovno moraju sniziti cijene kako bi privukli kupce.
001_stellantis_opel.jpg
Njemačka, "glavna automobilska zemlja" u Evropskoj uniji, suočena je sa kolosalnom stopom rasta nelikvidnosti velikih igrača, posebno iz automobilskog biznisa. Očekuje se da će slabljenje stope ekonomskog rasta uskoro premašiti nivoe iz 2021. godine, kada je Njemačka dostigla vrhunac neplaćanja i otpuštanja zbog pandemije koronavirusa. Poređenja radi: ako je prije tri godine broj korporativnih stečajeva bio na nivou od 7.500, u ovom trenutku ima već više od 11.000 evidentiranih slučajeva.

Koje su mjere za izlazak iz krize? Grupa Volkswagen, koja uključuje 12 različitih marki, krajem prošle godine je razvila specijalnu antikriznu strategiju. Njemački gigant namjerava optimizirati troškove vezane za proizvodnju i razvoj novih projekata, kao i reorganizirati mrežu postprodajnih usluga i revidirati korporativnu politiku. Preduzete mjere trebale bi pomoći da VW uštedi više od 10 milijardi eura. Za to će, međutim, biti potrebno značajno smanjiti broj zaposlenih, a oni koji sačuvaju posao suočit će se s "kresanjem" plata...
002_vw_wolfsburg.jpg
Volkswagen planira pauzirati brojne projekte elektrifikacije, koji su postali svojevrsni balast evropske i američke automobilske industrije. Interesovanje potrošača za električna vozila značajno je smanjeno, a koncerni koji su investirali u proizvodnju električnih automobila gube dividende. U SAD-u je u prvom kvartalu prodato 269 hiljada električnih vozila, što je samo 2,6% više nego u periodu januar-mart 2023. i više od 7% manje nego u četvrtom kvartalu prošle godine. Kupci jednostavno odustaju od električnih automobila zbog njihove visoke cijene i nedostatka razvijene infrastrukture za punjenje baterija.

Dok se evropski proizvođači muče, kineski rivali bilježe ekspanziju i dodatno komplikuju situaciju na tržištu. Ola Källenius, prvi čovjek Mercedesa, u intervjuu za Financial Times je izrazio zabrinutost zbog smanjenja proizvodnih procesa i opće situacije na tržištu automobila, dodavši da "branša prolazi kroz krajnje neizvjestan vremenski period, posebno, s obzirom na to kako se Kinezi nevjerovatno brzo razvijaju u pozadini dugotrajne krize".

Na žalopoljke svoje automobilske industrije, Evropska komisija je odgovorila u najboljoj tradiciji socijalističke ekonomije - dodatnim nametima na kineska vozila...