Analiza: Pet razloga zašto Volkswagen nije na pravom kursu

DATUM OBJAVE:

04.12.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI
+3

Zadnjih mjeseci oblaci koji se skupljaju nad Wolfsburgom su sve tamniji. Uprkos programu štednje, njemački autogigant nije na pravom kursu. Problem su uporni sindikati, kao i strategija upravljanja, elektromobilnost je u ćorsokaku, a Kina sve više okreće leđa svom višedecenijskom partneru.

U Wolfsburgu ne ide po planu. Njemački gigant mora uštediti još pet milijardi eura, a da bi relizovao mjere štednje, čak želi poništiti 30-godišnji sporazum kompanije o sigurnosti radnih mjesta za 110.000 zaposlenih u Njemačkoj. Zatvaranje pogona i otpuštanja također su tema razgovora. Anlitičari vide pet ključnih problema za Volkswagen.

Uporni i tvrdoglavi sindikati
Volkswagenov program štednje je nepopularan, ali neizbježan s obzirom na loše prodajne brojke. Predsjednica radničkog vijeća Daniela Cavallo je borbena i govori o napadu na radna mjesta. Sinadikalisti pozivaju na jasnu viziju za budućnost. Umjesto da aktivno učestvuju u transformaciji, sindikati odgovaraju prijetnjama štrajkom.

Upitno je da li je ovo pravi način da se njemački div vrati na pravi kolosijek. Sindikat takođe traži povećanje plata od sedam posto što sigurno nije popularan potez u ovoj kriznoj situaciji. Međutim, ni šefovi se ne odriču ogromnih ugovora, kao ni bonusa, a negdje se mora presjeći.
vw kriza (1).jpg
Klimava strategija upravljanja
Generalni direktor Oliver Blume brani mjere na sljedeći način: "Njemačka gubi konkurentnost kao lokacija."

Da li je to zaista razlog? To također može imati neke veze sa strategijom. Nakon skandala s emisijama i "dieselgate" aferom, Volkswagen se u potpunosti fokusirao na električne automobile. Međutim, ID modeli su lansirani na tržište u nezrelom stanju i kraj državnog finansiranja kroz poticaje prošle godine dodatno je usporio prodaju.
vw kriza (2).jpg
Pad popularnosti u Kini
Volkswagen decenijama uspješno prodaje svoje automobile Kini kroz dva zajednička ulaganja FAW-Volkswagen i SAIC Volkswagen. Međutim, konkurencija proizvođača električnih automobila u Kini je postala dominantna. Dok udio električnih automobila u Kini vrtoglavo raste, Volkswagen gubi tržišni udio. Problem je svakako što kineska vlada masovno podržava svoje domaće proizvođače i sve više ignoriše "strance".
vw kriza (6).jpg
Stagnacija u Evropi
Ništa bolja situacija nije ni u Evropi. Strožija ograničenja CO2 emsija u EU od 2025. godine prisiljavaju sve proizvođače, pa i VW da prodaje više električnih automobila kako bi izbjegao ili bar smanjo kazne. Ali potražnja baterijskih vozila stagnira, što dovodi do konstatnog lagerovanja.

Navodno, oko 500.000 Volkswagenovih modela je neprodato i stoji na zalihama. Menadžment mora odlučiti da li će smanjiti proizvodnju, zatvoriti tvornice ili nastaviti s proizvodnjom i gubicima - što nije atraktivna opcija. O popustima niko ne govori, ali to će na kraju biti napopularniji potez.
vw kriza (5).jpg
Elektromobilnost kao omča
Jedno je jasno, fokus na električne automobile se do sada nije isplatio. Bez podrške vlade, prodaja stagnira. Dok drugi proizvođači na tržište donose mala i pristupačna električna vozila, VW odgađa lansiranje svog aduta - ID.2. Na kraju krajeva, pristupačna Buba je učinila kompaniju velikom. Možda rješenje leži u segmentu malih automobila, ali treba čekati bar još 18 mjeseci. To je predugo, jer konkurencija, pogotovo ona iz Kine ne miruje, te najavljuje ofanzivu upravo s manjim i pritstupačnijim formatima.

Situacija u Volkswagenu je iz dana u dan sve napetija. Frontovi između menadžmenta i sindikata su ojačani, a jučer su ponovo krenuli protesti i štrajkovi. Na vidiku nema lakih rješenja, a tamni oblaci nad Wolfsburgom neće uskoro nestati. 

Volkswagen je na novoj raskrsnici. Mora se riješiti balasta i krenuti pravim smjerom. Vraćanje etikete "narodni auto" im je potrebno čim prije.