ADAC test karavana: BMW Serije 5 vs. Mercedes E-klase vs. Škoda Superb

ADAC test karavana: BMW Serije 5 vs. Mercedes E-klase vs. Škoda Superb

+8

ADAC je uporedio tri snažna dizelska karavana više srednje klase, namijenjena vozačima koji prave veliku kilometražu, imaju visoke zahtjeve za udobnošću i prostorom, traže vrhunski službeni ili porodični automobil.


Koji je najbolji karavan za vozače visokih zahtjeva, mora li to biti model njemačkog premium proizvođača ili autsajder može iznenaditi? ADAC je uporedio karavanske karoserijske izvedbe BMW-a Serije 5, Mercedesa E-klase i Škode Superb. 

Sva tri modela pokreće 2,0-litarski turbodizelski motor s blagom hibridnom instalacijom, u kombinaciji s automatskim mjenjačem. Mercedes i Škoda su opremljeni pogonom na sva četiri točka i adaptivnim ovjesom, dok BMW ima pogon na zadnje točkove i standardni ovjes.

012_adac_test_karavana.jpg

Nijedan od tri testirana karavana nije jeftin. Namijenjeni su vozačima koji prave veliku kilometražu, imaju visoke zahtjeve za udobnošću i prostorom, bilo da se radi o službenom ili porodičnom automobilu. Iako je u slučaju BMW-a riječ o najjednostavnijoj verziji, nabavna cijena je ogromnih 63.300 eura, uz opsežnu listu troškova dodatne opreme. Najbolje opremljeni Mercedes s AMG Line Premium paketom košta 81.301 euro. Cijenom od 52.470 eura, Škoda ima ogromnu prednost u direktnom poređenju.

Prostor
Već u prvom testnom poglavlju, "Karoserija i prtljažnik", Škoda Superb Combi ostavlja jak utisak. Ne samo da nudi najbolji prostor za putnike, već i daleko najveći prtljažnik. Nevjerovatno je da Škodi ovo uspijeva uprkos tome što je kraća od svoja dva konkurenta - mjeri 4,9 metara između krajnjih tačaka. Dobar raspored prostora je uvijek bio adut češkog proizvođača automobila. U sva tri karavana se nasloni zadnjih sjedišta mogu otključati iz prtljažnika i automatski sklopiti. 

Iako Škoda za Superb nudi samo asimetrično preklapanje naslona zadnjih sjedišta, u sredini se nalazi velika i stoga lako upotrebljiva opcija za utovar prtljaga. BMW i Mercedes standardno električno otvaraju i zatvaraju svoja vrata prtljažnika, dok Škoda za to dodatno naplaćuje. Praktično: u E-klasi i Superbu, prekrivač prtljažnika se automatski izvlači i uvlači, dok se u Seriji 5 to radi ručno, što teško da je prikladno za premium karavan. 

011_adac_test_karavana.jpg

Sa 5,06 metara, novi BMW Serije 5 premašuje dimenzije više srednje klase. Ovo ne samo da otežava pronalaženje parking mjesta, već je vjerovatno i predugačko za mnoge garaže. Kao i kod E-klase, prostor dostupan putnicima nije nešto na šta se treba žaliti kod "Petice", ali je zapremina prtljažnika najmanja uprkos dodatnim centimetrima. Također je šteta što je bavarska kompanija izostavila zasebno otvaranje zadnjeg stakla - što je prethodnoj Seriji 5 davalo jedinstvenu prednost.

Nosivost i vučna sposobnost
Kada je riječ o korisnoj nosivosti i vučnoj sposobnosti, tri kandidata se ne razlikuju mnogo. Doduše, nosivost Škode je 20-ak kilograma manja od konkurencije, ali 565 kilograma je dovoljno čak i za odlazak na dugi porodični odmor. Kada je u pitanju dozvoljeno opterećenje krova od 100 kilograma, tri karavana su na istom nivou. Škoda može povući prikolicu s kočnicom težine 2,2 tone, slijedi Mercedes s 2,1 tonom, ali su za današnje standarde karavana dovoljne i dvije tone, koliko povuče BMW karavan.

Završna obrada
Za razliku od konkurencije, prostranoj unutrašnjosti Superba nedostaje pravi premium štih. Međutim, Škoda osvaja bodove pažljivo izrađenom karoserijom, kojoj, osim nedostajućih ukrasnih letvica na okviru vrata, nema mnogo toga za zamjeriti. Unutrašnjost Mercedesa E-klase djeluje mnogo elegantnije, čak i ako se na nekim mjestima čuje škripanje, a mogla bi ponuditi i malo više čvrstoće. Sve u svemu, E-klasa opravdava premium kvalitet.

Što se tiče kvalitete , iznenađujuće je da se BMW jedva uspijeva plasirati ispred Škode. Osim toga, premium proizvod iz Münchena ističe se nekim kozmetičkim nedostacima poput jeftinih regulatora prozora, nedostatka presvlake u pretincima vrata ili gumene ivice sa strane vjetrobranskog stakla. U poređenju sa prethodnikom, kvalitet materijala minhenskog proizvođača je primjetno opao.

005_adac_test_karavana.jpg

Upotrebljivost
Kada je u pitanju funkcionalnost, BMW Serije 5 ima prednost jer se komande prvenstveno unose putem kontrolera na centralnoj konzoli. Ovo je jasna prednost u odnosu na dva konkurenta s njihovim ekranima osjetljivim na dodir. Međutim, novodizajnirani rotacijski kontroler s tipkama i tasteri za direktan odabir, raspoređene po cijelom BMW-u, više se ne mogu koristiti tako precizno kao kod prethodnika. Osim toga, struktura menija zasnovana na aplikaciji dizajnirana je za upravljanje putem ekrana osjetljivog na dodir, iako je on previše udaljen od vozača.

U E-klasi je ekran osjetljiv na dodir mnogo lakše dostupan. Senzori na multifunkcionalnom volanu, koji se koriste za kontrolu instrument table i centralnog displeja, uzrokuju probleme jer više puta nenamjerno izvršavaju funkcije. "Slider bar" kao površina osjetljiva na dodir za kontrolu jačine zvuka također se pokazuje nepraktičnom u svakodnevnoj upotrebi.

Škoda Superb nudi najbolji koncept korištenja. Ekran osjetljiv na dodir je visoko postavljen i relativno je jednostavan za korištenje. Volan koristi dugmad i rotirajuće kontrole kojima se može precizno upravljati. Uz to, Škoda je jedina od tri karavana koja ugrađuje zasebnu jedinicu za kontrolu klime, što je prednosti. Glasovne kontrole funkcionišu izuzetno dobro u sva tri karavana. BMW sistem nudi daleko najveći raspon funkcija. Na primjer, može čak aktivirati kratka svjetla i zadnja svjetla za maglu putem glasovne komande.

011_adac_test_karavana.jpg

Udobnost vožnje / pogon
Motori sva tri karavana osvajaju bodove svojim mirnim radom i glatkim mijenjanjem brzina. Sva tri modela su dugoprugaši s dometom veći od 1.000 kilometara, kako i priliči dizelskim karavanima. Kada je u pitanju potrošnja goriva, BMW 520d Touring odnosi pobjedu. Testnom potrošnjom od 5,6 litara na 100 kilometara, nešto je ekonomičniji od modela E 220d T-Model 4Matic (5,8 litara/100 km) i Superb Combi 2.0 TDI 4x4 (6,0 litara/100 km). 

Zapravo, testni BMW u potrošnji profitira od nedostatka pogona na sva četiri točka, ali zato gubi na ocjenjivanju pogona. A razlog je bizaran: BMW nije bio u mogućnosti ADAC-u osigurati verziju s pogonom na sva četiri točka. Još jedna prednost BMW-a: zahvaljujući dvostepenom turbopunjenju, Serija 5 nudi najbolju isporuku snage i, u kombinaciji s odličnim ZF automatskim mjenjačem, najuvjerljiviji spoj motora i mjenjača.

Kada je u pitanju udobnost ovjesa, Mercedes i Škoda su na istom nivou. Zahvaljujući adaptivnoj kontroli amortizera, E-klasa i Superb vješto ublažavaju većinu neravnina na putu. BMW ovdje zaostaje jer, za razliku od svoja dva konkurenta, testni automobil nije imao adaptivnu kontrolu amortizera (Mercedes također ima zračno ogibljenje). Zbog toga BMW djeluje manje samouvjereno, posebno na autoputu.

002_adac_test_karavana.jpg

Sigurnost
Sva tri testirana modela osvojila su pet zvjezdica na Euro NCAP crash testu i nude vrlo dobar nivo sigurnosti. Pomoć pri naglom kočenju i održavanju trake, upozorenje na mrtvi ugao i prepoznavanje saobraćajnih znakova dostupni su u svim modelima. Putnici su od posljedica nesreća zaštićeni karoserijama otpornim na udarce i armadom zračnih jastuka. Napomena: Serija 5 nema bočne zračne jastuke za putnike na zadnjim sjedištima (opcija za Superb i E-klasu).

Pri naglom kočenju sa 100 km/h, BMW zaustavnim putem od 35,2 metra zaostaje 2,60 metara za Superbom i 4,20 metara za E-klasom. U hitnim slučajevima, razlike u kočenju mogu odrediti da li će se sudar izbjeći ili će se barem ublažiti njegove posljedice. Mercedesov zaustavni put od 31,0 metara je senzacionalna vrijednost. Mercedes i Škoda također nadmašuju BMW u pogledu dinamike vožnje, što je iznenađenje u slučaju Superba.

Visoko automatizovani sistemi vožnje su posebno važni za vozače službenih automobila koji često putuju na duže udaljenosti. Mercedesovi i Škodini asistenti za vožnju na autoputu uvijek zahtijevaju da ruka bude na volanu, pri čemu E-klasa ima funkciju automatske promjene trake. BMW čak može samostalno voziti na autoputu brzinama do 135 km/h i mijenjati trake radi pretjecanja.

009_adac_test_karavana.jpg

Zaključak
Senzacija: Škoda Superb Combi pobjeđuje svoja dva premium konkurenta s ukupnom ocjenom 1,7 (njemački sistem: što manja - to bolja ocjena). Češki karavan nema stvarnih slabosti, ali donosi mnogo prednosti. Daje najviše prostora za putnike i prtljag uprkos najmanjoj dužini vozila. Osim toga, nudi najintuitivnije korištenje i potpuno je uvjerljiv u pogledu voznih karakteristika i udobnosti. Nešto zaostaje po kvaliteti materijala unutrašnjosti i potrošnji goriva, ali je cjenovno ubjedljivo najpovoljniji, iako ne i jeftin.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!